DOBRE RADY NA DOBRY POCZĄTEK

Co zrobić, aby pomóc dziecku z uśmiechem wkroczyć w przedszkolne progi.

 1. Nie posyłaj dziecka po raz pierwszy do przedszkola, gdy w rodzinie dokonują się istotne zmiany (narodziny dziecka, rozwód, przeprowadzka). Dzieci potrzebują w tym czasie szczególnie dużo poczucia bezpieczeństwa i stabilności, aby nabrać pewności siebie.
 2. Ciesz się razem z dzieckiem, że idzie do przedszkola.
 3. Nie przeciągaj pożegnania w szatni: pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je i wyjdź. Krótkie rozstania ułatwiają dzieciom start w przedszkolu, ponieważ łatwiej skierują swoją uwagę na nauczycielkę lub kolegów, gdy je przeciągamy - maluchy dłużej cierpią.
 4. NIe zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli to zrobisz chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
 5. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał dziecko do przedszkola tato lub dziadek. Rozstania z mężczyznami są mniej bolesne.
 6. Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu - przekazujesz mu wtedy własne lęki.
 7. Nie mów dziecku, że przyjdziesz wcześniej, kiedy jest to niemożliwe. Gdy nie przyjdziesz - ono będzie bardzo nieszczęśliwe.Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić - tracisz wtedy zaufanie.
 8. Jeżeli masz taką możliwość, na początku roku odbieraj dziecko wcześniej, stopniowo wydłużając czas pobytu dziecka w przedszkolu. Trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.
 9. Pozwól dziecku zabrać cząstkę domu do przedszkola, np. ukochanego pluszaka, jasieczek, czy kocyk.
 10. Nie obiecuj nagrody za pójście do przedszkola. Kiedy będziesz odbierać malca, możesz dać mu mały prezencik, ale nie może to być forma przekupowania.
 11. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem - skutecznie je do niego zniechęcisz.
 12. Wdrażaj malca do przestrzegania umów i zasad, będzie mu łatwiej żyć zgodnie  w gronie przedszkolaków.
 13. Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi, pozwalaj samodzielnie załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się, nawet jeśli będzie to trawło dłużej niż zwyke. Kiedy się uda, pochwal je - wzrasta wtedy poczucie jego własnej wartości.
 14. Do przedszkola przygotuj strój,  wygodny do samodzielnego ubierania się, którego nie będzie nawet szkoda, gdy zabrudzi się farbami lub jedzeniem.
 15. Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po wyjściu z przeszkola opowiedziało co robiło i co jadło. To powoduje niepotrzebny stres. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim dla siebie momencie.
 16. PAMIĘTAJ! ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO Z UŚMIECHEM !!!

POWODZENIA.